Otázky a odpovědi

co je to linoleum

Kam se dá použít, co všechno vydrží, kolik stojí, kde se sežene, jak se udržuje…s těmito dotazy se v rámci pobývaní na nejrůznějších stavebních či bydlících výstavách setkáváme čím dál častěji. 

Linoleum, přírodní povlaková podlahová krytina mnoha barev, příjemných vlastností a dlouhé životnosti. Takto stručně bychom mohli charakterizovat materiál, který se na podlahách v hojné míře objevoval už počátkem minulého století. Po linoleové podlaze se například procházeli návštěvníci Obecního domu v Praze, který byl otevřen v roce 1912. O tom, že se jedná o krytinu skutečně extrémně odolnou, svědčí i fakt, že zde sloužilo téměř sto let a teprve v nedávné době byl Obecní dům rekonstruován a linoleum vyměněno za nové.

Jen s málokterou podlahovou krytinou je spojeno takové matení jazyků, jako v případě linolea. Po vynálezu podlahy z PVC se pojem lino stal lehce zavádějící, neboť jím lidé označovali jak krytiny z pravého přírodního linolea, tak ty vyráběné synteticky. V současné době zase matou veřejnost obchodní názvy jednotlivých výrobců, např. Marmoleum, Marmorette, Linodur, Artoleum. Ve všech případech se jedná o přírodní linolea, která se liší pouze designem.

 

Linoleum versus PVC

PVC podlahy, pokud se nejedná o homogenní PVC, mají na povrchu natištěný vzor, prakticky jakéhokoli designu. Linoleum na sebe zpravidla nebere podoby ostatních materiálů, pokud nepočítáme možnou podobnost s různými přírodními kameny díky mramorování. V poslední době se objevují i linolea, která připomínají strukturu dřeva, ale nejedná se o tak věrohodné imitace jako v případě PVC, kdy má krytina kromě autentického designu navíc i plastickou strukturu, případně skosené hrany, pokud se jedná např. o design dřevěných parket. Linoleum se vyrábí v nespočetných odstínech a barvách přírodních, pastelových, výrazných i něžných, s nimiž odborníci dokáží vykouzlit spoustu zajímavých variací. Jednobarevné, mramorované, strakaté, klidnější i křiklavější odstíny se dají různě kombinovat a vytvářet rozmanité vzory a intarzie.

 

Z čeho se linoleum vyrábí
Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, přírodní pryskyřice, podklad tvoří juta.
 

Vlastnosti
Podlaha z linolea je příjemná, teplá, měkká, odolná vůči oděru, otlaku či popálení od cigarety, bezespará, tudíž hygienická, nemění barvu a dobře tlumí kročejový hluk. Existují také linolea speciální, určená např. do tělocvičen nebo místností s přístroji citlivými na statickou elektřinu, akustická linolea apod. Životnost linolea, v případě, že se o podlahu správně staráte, se pohybuje od 30 do 50 let. Cenové rozpětí sahá od 450 Kč za metr po tisícové položky.

Údržba
Linoleum v domácnostech nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Jako každou krytinu je dobré chránit je účinnou vstupní rohoží, která zadrží drobné kamínky a nečistoty. Běžně stačí podlahu vysát a dle potřeby vytřít vlhkým hadrem nebo mopem s neutrálním čisticím prostředkem, zhruba jednou za pět let je dobré podlahu navoskovat.

Odborníci nejvřeleji doporučují suché čištění. Existuje také spousta speciálních čisticích přípravků na linoleum, spreje, speciální mopy, různé ochranné vrstvy, informace by měla poskytnout firma, u které linoleum pořizujete. V komerčních prostorách bude potřeba údržby vzhledem k provozu pravděpodobně častější, opět lze využít speciální prostředky, které podlahu ochrání.
Pokud se na linoleu objeví skvrny, většinou je lze odstranit suchou utěrkou nebo vodou, čisticím prostředkem, lakovým benzínem nebo lihem, přičemž je vždy bezpečnější vyzkoušet účinky na skrytém místě podlahy.

Linoleu škodí zásadité prostředky (čpavek, soda) a silná rozpouštědla, např. aceton.

Pokládka linolea
Linoleum se dodává v rolích o šířce 2 m, ve čtvercích 50 x 50 cm nebo jako plovoucí podlaha. V prvních dvou případech se lepí celoplošně na dokonale rovný povrch. Pokládku by měli provádět odborníci, kteří již mají s linoleem zkušenost, neboť coby materiál přírodní vykazuje jisté záludnosti, zejména má tendenci vytahovat se na délku. zkušený podlahář s tímto jevem počítá a poradí si. Linoleum lze bez problému použít na podlahové vytápění. 

Kam se hodí
Pro svou vysokou odolnost a barevnou variabilitu lze linoleum použít jak ve veřejných interiérech, jako jsou školy, školky, nemocnice, tělocvičny, komerční budovy, kanceláře, obchody, tak v domácnostech, včetně kuchyní. Nemůže se pokládat ve vlhkých prostorách a v exteriéru.

 

Anketa

jakou podlahovou krytinu preferujete?

pvc 508 21%
koberec 459 19%
jinou 527 22%

Celkový počet hlasů: 2406